| < Lipiec 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Blogi
E-wydania
Historia/Podróże
Kalisz/Ostrów
Ogrody Botaniczne w Polsce
Park narodowy
Polskie produkty
Poznań
Przyroda/Fundacje/Organizacje
Telewizja
Wydawcy pocztówek
Zoo w Polsce (EAZA)
Tagi
e-mail:plantes@wp.pl
Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
wtorek, 29 lipca 2014
295. Gęś tybetańska

Gęś tybetańska
Gęsi tybetańskie w Starym Zoo (6 VI 2014).

Gęś tybetańska (Anser indicus) gniazduje na płaskowyżach nad jeziorami środkowej Azji. Jest gatunkiem stadnym, wędrownym (przelatuje nad Himalajami). Zimuje w dużych stadach na moczarach, jeziorach i rzekach północnych Indii.

niedziela, 27 lipca 2014
294. Grupa kucy szetlandzkich

Kuc szetlandzki
Stado kucy szetlandzkich w Starym Zoo (6 VI 2014).

Kuce to najmniejszy z gatunków zaliczany do rodziny koniowatych (Equidae). Zalicza się do niej: konia domowego, osły, konia Przewalskiego, kułana i 3 gatunki zebr. Przyjmuje się, że wszystkie rasy koni o wysokości w kłębie poniżej 140 cm nazywamy pony - kucami.

sobota, 26 lipca 2014
293. Autobus do Nowego Zoo

Do tej pory, dojazd do Nowego Zoo, mówiąc delikatnie był utrudniony. W sezonie można do Zoo dojechać Maltanką, sporadycznie jeździł też autobus. Pozostawał więc długi spacer do Nowego Zoo. W okresie ziomowym, dojazd publiczny był żaden.

Nowe Zoo Poznań
Nowe Zoo Poznań.

Od niedawna z Ronda Rataje uruchomiona została linia autobusowa nr 84, którą dojedziemy pod bramy Nowego Zoo. Praktycznie z Ronda Śródka, dojazd zajmuje 8 minut, a autobusy kursują z częstotliwością średnio trzy razy na godzinę.

Dla przyjezdnych propozycja publicznego dojazdu z dworca Poznań Główny, tramwaj nr 6 w stronę Miłostowa z przesiadką na Rondzie Śródka na autobus 84 bądź kolejkę Maltanka (która jest atrakcją zwłaszcza dla dzieci).

niedziela, 20 lipca 2014
292. Polski produkt ziołowy

Polecam dziś do wypróbowania kosmetyki firmy Fitomed z Warszawy (ul Janowskiego 50). Produkty ziołowe firmy Fitomed charakteryzują się tym, że surowce chemiczne zastępowane są naturalnymi. Kosmetyki nie są testowane na zwierzętach i mają całkiem przystępne ceny.

piątek, 18 lipca 2014
291. Zoo w Lyonie

Zoo w Lyonie (www.zoo.lyon.fr).

To kolejny przykład Zoo o małej powierzchni (6 ha), który funkcjonuje w pełni swego przeznaczenia. Choć książkowa skarbnica wiedzy o ogrodach zoologicznych, praktycznie nie uwzględnia tego Zoo, ujmując to jednym słowem: "przedstawia się raczej skromnie", to ważnym faktem jest tu to, że publikacja "Ogrody zoologiczne. Wczoraj. Dziś. Jutro" Karola Łukaszewicza, ukazała się na rynku wydawniczym 39 lat temu.

Otwarte od 1857 roku, Zoo w Lyonie (Francja), znajduje się w Parku de la Tête d`Or. Jak przystało na wiekowy ogród zoologiczny należy do EAZA. O Zoo zrobiło się głośno, kiedy postanowiono uśpić dwa słonie u których podejżewano gruźlicę. Pochodzące z cyrku Pinder słonice Baby i Nepal (obie w wieku 42 lat), uniknęły śmierci dzięki licznym protestom m. in. walcząca o prawa zwierząt ikona kina Brigitte Bardot, zagroziła że zrzeknie się obywatelstwa, jeśli chorujące słonie zostaną uśpione.

21:25, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 lipca 2014
290. Finał MŚ z papugą w tle

Jutro wielki finał XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej - Brazylia 2014. W finałowym meczu zobaczymy reprezentacje Niemiec i Argentyny. Drużyny rozegrają sportową walkę na stadionie Maracana w Rio de Janerio, zbudowanym w latach 1948-1950, oddanym do użytku na otwarcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 1950 r. Kiedyś mógł pomieścić ok. 200 tys. widzów, po ostatnich modernizacjach - ok. 78 tys. Jego nazwa wywodzi się od małej rzeczki, która płynie obok, a nazwa rzeki - od papugi ary marakany. Stadion ma status zabytku.

Obszar występowania ary marakany (Primolius maracanato środkowa Ameryka Południowa (skraje lasów nizinnych, gaje palmowe, lasy galeriowe). W upierzeniu tej papugi dominuje kolor zielony. Ma masywny czarny dziób, nagą żółtawobiałą skórę wokół oczu i na policzkach, czerwone czoło, niebieski przedni brzeg skrzydła i koniec ogona. Odżywia się głównie nasionami, ale zjada także owoce i orzechy. Samica składa 2 jaja, które wysiaduje ok. 1 miesiąca. Ara marakana, może dożyć 50-60 lat.

poniedziałek, 07 lipca 2014
289. Kolejne foto parku Czarneckiego

Park Czarneckiego

Za oknem morderczy upał? Buty cisną? Jest więc tylko jedno rozsądne wyjście: ucieczka do najbliższego parku!

Park Czarneckiego w Poznaniu.
(zdjęcie: 12 V 2014 r.)

niedziela, 06 lipca 2014
288. Kwiecień w lipcu

Kolejna porcja zdjęć (wykonanych telefonem, 18.04.2014 r.) w parku Czarneckiego na poznańskich Winogradach, tym razem z rześkiego kwietnia, to tak na ochłodę upalnych dni lipca.

Park Czarneckiego
W drodze na pętlę tramwajową.

Park Czarneckiego
Pętla - Połabska.

piątek, 04 lipca 2014
287. Łosie do ponownego liczenia

Jak informuje WWF Polska, dzięki wszystkim którzy przyłączyli się do akcji w obronie łosi Ministerstwo Środowiska wstrzymało prace nad rozporządzeniem zezwalającym na polowanie na te zwierzęta. Stan populacji łosia w Polsce zostanie ponownie oszacowany najlepszymi dostępnymi metodami.

Tagi: łoś
22:00, starezoo
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 lipca 2014
286. Korońce na gnieździe

Prawie miesiąc temu, przy okazji odwiedzin Starego Zoo (6 czerwca 2014), uchwyciłem moment, kiedy poznańska para korońcy plamoczubych, a właściwie jeden jej osobnik przesiadywał na zainstalowanej skrzynce lęgowej wewnątrz pawilonu. Skrzynka znajduje się bardzo blisko szyby, przez którą można oglądać te piękne ptaki.

Koroniec plamoczuby
Koroniec plamoczuby

Korońce plamoczube wysiadują jedno jajo przez 28 dni. Młode po wykluciu karmione jest mleczkiem, produkowanym w wolu rodziców. Są ptakami monogamicznymi.

Czy w Starym Zoo, będzie można podziwiać małego korońca? o tym pewnie niebawem się przekonamy. Przypomnę tylko, że jest to mój ulubiony mieszkaniec Starego Zoo:-)

P.S. Sprawdziłem dziś (4 lipca 2014) czy korońce nadal siedzą na gnieździe. Oba gołębie przebywały dziś na wybiegu zewnętrznym, więc wnioski są chyba jednoznaczne.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 30