| < Wrzesień 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A-Z
Blogi
E-wydania
Historia/Podróże
Kalisz/Ostrów
Łódź
Ogrody Botaniczne w Polsce
Park narodowy
Polskie produkty
Poznań
Telewizja
Wydawcy pocztówek
Zoo w Polsce (EAZA)
Tagi
kontakt:plantes@wp.pl
Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
niedziela, 14 września 2014
313. Hans Laackmann

Hans Laackmann (†29 IV 1918) - dyrektor Starego Zoo w Poznaniu w latach 1913-1918.

Posiadał wykształcenie przyrodnicze uniwersyteckie. Do Poznania przybył z Lipska, gdzie w tamtejszym Zoo pełnił funkcję głównego asystenta. 

Został powołany na stanowisko dyrektora dnia 1 kwietnia 1913 r. Za jego kadencji m. in. w 1913 r.w Starym Zoo pojawił się olbrzymi słoń indyjski zwany "Małym Cohnem"; w latach 1913 i 1914 wystąpił z koncertem Jan Strauss, a także wydano bogato ilustrowany przewodnik po Zwierzyńcu (1914).

W 1915 r. dyr Laackmann wyjechał jako ochotnik na front, gdzie poległ 29 kwietnia 1918 r.

Poprzednik: Maksymilian Meissner


sobota, 13 września 2014
312. Ambasadorzy Polskiego Bociana

Bociany stanowią nieodłączny element polskiego krajobrazu. W naszym kraju każdego roku okres godowy spędza ponad 120 tysięcy przedstawicieli tego gatunku, ale niestety nie każdy jest w stanie odlecieć. Z tego powodu Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej (www.tozrp.pl) zorganizowało konferencję prasową, na której uruchomiono "Infolinię Dla Bociana 881 BOCIAN" (każda litera odpowiada cyfrze na klawiaturze telefonu  - 881 262 426). Infolinia ma służyć pomocą i informacją, w które miejsca można przekazać ptaki, które potrzebują pomocy oraz jak mamy wobec nich się zachować. Podczas spotkania powołano Ambasadorów Polskiego Bociana, którymi zostali m.in. Agnieszka Włodarczyk, Michał Piróg, Ryszard Kalisz.

W Poznaniu rehabilitacją dzikich ptaków fauny krajowej zajmuje się "Ptasi Azyl", działający przy Nowym Zoo. 

niedziela, 07 września 2014
311. Wrześniowa wizyta w Nowym Zoo

Po ponad trzech latach po raz kolejny zawitałem do Nowego Zoo. Po raz pierwszy dojeżdżam też z Ronda Śródka pod samo wejście autobusem nr 84 (który od jakiegoś czasu dowozi odwiedzających Zoo).
O tym autobusie, 
wspominałem wcześniej na blogu: Autobus do Nowego Zoo

Jest piątek, zaledwie kilka godzin po otwarciu bram Nowego Zoo, piękna słoneczna pogoda, nie ma tłumów, za bilet wstępu do Zoo płacę 15 zł. W odróżnieniu od poprzednich wizyt, skupiam się na najbardziej interesujących mnie zwierzętach.

O tak wczesnej porze dnia, w większości trwa karmienie mieszkańców Nowego Zoo.

W wolierach kuraków dwa całkiem nowe gatunki ptaków: kitta czerwonodzioba (1 osobnik) i mitu brzytwodzioby (para). Swoją drogą nie lada sztuka zrobić dobre zdjęcie przez siatkę.

Mitu brzytwodziobyNależący do rodziny czubaczy - mitu brzytwodzioby (Mitu tuberosum) (2014).

Są to monogamiczne ptaki zamieszkujące lasy amazońskie Ameryki Południowej. Samiec i samica nie różnią się między sobą. Gniazda budują na drzewach. Samica składa dwa białe jaja i wysiaduje je przez 30 dni. Młodymi opiekują się obydwoje rodzice. Pożywienia poszukuje na dnie lasu, odżywiając się owocami i orzechami. W kategorii zagrożenia ma status LC (najmniejszej troski), choć zagrożeniem staje się utrata siedlisk przez wycinkę lasów.

Pełna lista ptaków zamieszkujących woliery kuraków: puszczyk, trzmielojad, olśniak himalajski, uszak biały, wieloszpon palawański, czubacz rudy, kariama czerwononoga, bażant ognisty, tragopan satyr, perlica czubata, kukabura chichotliwa, bażant syjamski, czubacz hełmiasty, tragopan Temmincka, bażant srebrzysty, syczek, kulon i włochatka.

Udało mi się wreszcie zobaczyć wygrzewające się w promieniach słońca - kazuary hełmiaste (Casuarius casuarius). W Nowym Zoo mieszka para tych nielotnych ptaków, zajmując osobne wybiegi, gdyż z natury są to ptaki prowadzące samotniczy tryb życia.

Kazuar hełmiasty

Jak podaje tabliczka z opisem, kazuary są gatunkiem rzadkim w ogrodach zoologicznych, mnoży się tylko sporadycznie. W lipcu tego roku ogromny sukces hodowlany udało się osiągnąć w łódzkim Zoo, gdzie wykluło się młode, którym zgodnie ze zwyczajem kazuarów opiekuje się ojciec. Warto dodać, że przez ostatnie 20 lat nie udało się odchować żadnego kazuara w polskich ogrodach zoologicznych. Kazuary hełmiaste, są gatunkiem narażonym na wyginięcie (VU).

Nowymi mieszkańcami Nowego Zoo, są także modrzyki, dla których zbudowano specjalną wolierę, pomiędzy wybiegami kangurów olbrzymich i emu.

Jak podaje tablica dydaktyczna ogrodu zoologicznego, na terenie 117 ha Nowego Zoo na Malcie, żyje 27 gatunków ssaków, można zaobserwować 140 gatunków ptaków lęgowych, przelotnych i zimujących, występuje 5 gatunków gadów i 9 gatunków płazów oraz rośnie ponad 500 gatunków roślin! 

Poniżej prezentuje jedną z roślin, która kojarzy mi się z wakacjami z dzieciństwa.

Dziki bez czarnyDziki bez czarny (Sambucus nigra). Zarówno suszone kwiaty, jak i przetwory z owoców tego niskiego drzewa są stosowane przeciwko przeziębieniom.

Insektarium Nowe Zoo
Insektarium w Nowym Zoo powstało w 1978 r. (2014).

W insektarium można zobaczyć opisanego wcześniej żuka afrykańskiego a także m. in. patyczaki, szarańczę wędrowną, modliszkę czy pająka ptasznika.

Na wspólnym wybiegu zamieszkują dwa azjatyckie gatunki kopytnych spotykane w Indiach: antylopy nilgau i jelenie aksis.

Nilgau
Nilgau - największa azjatycka antylopa (2014).

Antylopy nilgau są aktywne w ciągu dnia. Przebywają w grupach rodzinnych, składających się z kilku samic z młodymi oraz jednego samca. Z powodu podobieństwa do indyjskich "świętych krów", niechętnie polowano na te antylopy. W ogrodach zoologicznych żyją nawet 20 lat.

Nandu szare, tapir
Fauna Ameryki Południowej: w pierwszym planie nandu szare, w tle rodzina tapirów.

W Nowym Zoo od mojej ostatniej wizyty zbudowano azyl dla niedźwiedzi brunatnych w którym zamieszkały trzy niedźwiedzie: Borys, Wania i Misza. Niedźwiedzie mieszkają w Nowym Zoo od 29 października 2013 r. 

Powstał także przeszklony wybieg dla rysi europejskich, mnie jednak udało się zrobić zdjęcie rysia w jego dawnej wolierze.

Ryś
Ryś europejski na swej dawnej siedzibie. Woliera obok, przeznaczona jest do rozbiórki.

Słoniarnia Nowe Zoo Poznań
Słoniarnię otwarto dla publiczności w kwietniu 2009 r. Obecnie mieszka tu 5 słoni afrykańskich, których przewodniczką jest Kinga. Słonica została przywódczynią stada, mimo, że nie ma ciosów i jest dość niska. Pozostałe słonie to: Nino, Yzik, Linda 
i Kizi.

Marabut
O parze poznańskich marabutów afrykańskich - Franciszce i Romanie, sporo ciekawych i zabawnych informacji odnaleźć można w aktualnościach na stronie internetowej Zoo Poznań (Frania i Roman czyli opowieść o rodzącej się miłości, telewizorze i opiekunce marabutów). 
Roman mieszka w Nowym Zoo od 1992 a Frania od 2009 r.

Na koniec dzioborożec białodzioby (Anthracoceros malayanus), azjatycki ptak zamieszkujący wiecznie zielone lasy. Jak większość dzioborożców ma długie rzęsy - co jest rzadkością wśród ptaków.

Dzioborożec białodzioby
Dzioborożec białodzioby (2014).

Żywi się owocami, drobnymi kręgowcami, owadami, poluje także na nietoperze. Rozmnażanie na wolności mało poznane. W niewoli samica składa w dziupli 2-3 jaja i sama wysiaduje. Samiec zamurowuje dziuplę w obronie przed wężami i małpami, pozostawiając mały otwór, przez który karmi samicę. Pisklęta wykluwają się po około 30 dniach. Po 50 dniach wychodzą z dziupli zdolne do lotu.

Na zakończenie odwiedziny w bistro "Miś", który posiada świetny taras, tuż obok wybiegu kazuarów hełmiastych. Frytki kosztowały 5 zł, sok 3,5 zł.

Wizytę w Nowym Zoo zaliczam do udanych. Warto przypomnieć, że w tym roku Nowe Zoo w Poznaniu obchodzi właśnie we wrześniu 40-lecie istnienia.

piątek, 05 września 2014
310. Pachnoda aemula

ŻUK AFRYKAŃSKI
Pachnoda aemula 
Chrząszcze - Owady
AFRYKA 

Żuk afrykański Pachnoda aemula
Żuki afrykańskie - Nowe Zoo (2014).

Ciekawie ubarwione, duże afrykańskie chrząszcze. Po kopulacji samica składa do podłoża białe, okrągłe jajeczka. Wylęgają się z nich pędrakowate larwy, które szybko rosną, odżywiając się próchnicą i owocami. Dorosła larwa buduje w ziemi twardy kokon, tzw. kokolit, w którym się przepoczwarza. Tam też przeobraża się w owada dorosłego tzw. imago. Żuki żywią się płatkami róż i owocami. 

poniedziałek, 01 września 2014
309. Maksymilian Meissner

Maksymilian Meissner - dyrektor Zwierzyńca w Poznaniu w latach 1907-1913.

Posiadając wykształcenie zoologiczne, przez rok pełnił funkcję asystenta naukowego w Starym Zoo. 

Został mianowany przez Zarząd Stowarzyszenia na stanowisko dyrektora 1 marca 1907 r. 

Poprzednik: Robert Jaeckel.

* opracowanie na podstawie książki: "Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Dzieje i perspektywy rozwoju" PWN 1975.

niedziela, 31 sierpnia 2014
308. Notatnik odwiedzin w Zoo

Z racji tego, że jestem osobą która wiele rzeczy utrwala, głównie w formie pisanej, czy to bądź na innych nośnikach pamięci, opracowałem tabelę moich odwiedzin w ogrodach zoologicznych. W praktyce wiele rzeczy mamy zapisanych/utrwalonych, ale wszystkie są najczęściej w rozproszeniu, warto je więc zespalać, co też czynię.

Moje odwiedziny w ogrodach zoologicznych
(* nie uwzględniając Starego Zoo w Poznaniu)
Ogród zoologiczny 1 2 3 4 5

Zoo Wrocław 
(*
od dzieciństwa
praktycznie corocznie; 
ostatnia taka wizyta miała miejsce: 1995 VII 8)

2008 III 1 2010 V 14 2011 I 24    
Zoo Łódź 2006 IX 24 2006 X 1 2011 VIII 4 planowana
na jesień 2014
 

Nowe Zoo Poznań
(*pierwsze odwiedziny w dzieciństwie)

2008 VIII 29 2009 IX 6 2010 VIII 21 2011 VIII 2

2014 IX 5

Zoo Kraków 2010 VIII 24        
Zoobotanik Toruń 2011 IV 11        
Zoo Nowy Tomyśl 2011 VIII 8        
Zoo Warszawa  2011 VIII 10        
Zoo Gdańsk-Oliwa 2012 V 4        
Zoo Płock planowana
na jesień 2014
       
sobota, 30 sierpnia 2014
307. Jadowita heloderma

IMG_6539Heloderma meksykańska (Heloderma horridum exasperatum).

Helodermy meksykańskie są jadowite, co jest rzadką cechą w świecie jaszczurek. Z tego powodu są w Meksyku tępione przez tubylców. Giną również z powodu degradacji środowiska naturalnego i naporu cywilizacji.

Rzadko prezentowane w ogrodach zoologicznych. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ma status LC (najmniejszej troski).

Na zdjęciu heloderma meksykańska, mieszkająca w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych Starego Zoo.

niedziela, 24 sierpnia 2014
306. Smutny koniec zajezdni na Gajowej

Znajdująca się nieopodal Starego Zoo nieczynna zajezdnia na ul. Gajowej, funkcjonowała przez 130 lat (1880-2010). W większości budynki wyburzono a teren sprzedano pod komercyjne inwestycje, co świadczy o całkowitej ignorancji historii i jakiejkolwiek mądrej intencji.
Dziś w 2014 r. 
sąsiadując od ulicy Zwierzynieckiej ze Starym Zoo, wielki plac po pozostałościach zajezdni straszy w centrum Poznania. Czy wszystkie decyzje były przemyślane?

Zajezdnia na Gajowej 
Pozostałości po zajezdni od ul. Zwierzynieckiej (2014). 

Równie dobrze wciąż powtarzany zupełnie bez sensu slogan "Stare Zoo jest za ciasne dla zwierząt" mógłby się przekształcić w pytanie, dlaczego więc nie powiększono Zoo o teren po wyburzonej zajezdni? nie opracowano planu, nie wdrożono pomysłów, nie wystartowała żadna inicjatywa? 
Najprostszym sposobem jest wszystko sprzedać i zrównać z ziemią. 

Zajezdnia na Gajowej
Zachowane zabytkowe budynki zajezdni przy ul. Gajowej (2014).

Każdy myślący człowiek jednak wie, że o najlepszym ogrodzie w Europie nie decyduje powierzchnia, ale filozofia ekspozycji zwierząt. Mały ogród zoologiczny może być wycinkiem mikro fragmentu przyrody, prezentujący wyłącznie małe zwierzęta. W królestwie zwierząt istnieje wiele mniejszych często ginących i rzadkich gatunków.

Brak pomysłów, podstawowych zasad ekonomii, wizji przyszłości i przede wszystkim zachowania wielkiej spuścizny zarówno ogromnego potencjału historycznego Starego Zoo czy świadomej komercalizacji nieistniejącej już zajezdni na Gajowej, jest wielce niepokojący.

16:43, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 sierpnia 2014
305. Ptaki świata z Wielkiej Gry

Na antenie telewizji TVP Historia, obejżeć można archiwalne odcinki kultowego teleturnieju "Wielka Gra". W jednym z odcinków zawodnik odpowiadał na pytania w kategorii "Ptaki świata", jedynie na jedno pytanie znałem odpowiedź:-), reszta pozostawała kosmicznym znakiem zapytania. Fakt jest taki, że zakres wiedzy obejmował kolejną część etapu gry - pytania ekspertów i pytania finałowe, poziom trudności był więc i większy.

O jakich niezwykłych ptakach była mowa w teleturnieju?

1. Jest jednym z zaledwie kilku ptaków na świecie używających narzędzi podczas żerowania - kłowacz kaktusowy (kłowacz z Galapagos) mając krótki dziób, przystosował się do trzymania w nim narzędzia, takiego jak gałązka czy cierń kaktusa. Wydobywając bezkręgowce, głównie larwy owadów, spod kamieni, kory czy jej szczelin.

2. Mistrz kamuflażu - dziwolotek flagopióry (lelek flagopióry). Lelkowe są niezwykłym rzędem ptaków. Dzień przesypiają na drzewach lub na ziemi, doskonale kamuflując się dzięki maskującym barwom upierzenia. Aktywne o zmierzchu lub po zmroku polują głównie na owady łapane w powietrzu lub na ziemi.
U samców dziwolotków flagopiórych w okresie lęgowym pojawiają się charakterystyczne lotki "chorągewki", których długość może dochodzić do 54 cm. Po okresie lęgowym samiec traci tę ozdobę.

3. Żyjąca na Sri Lance - sowa bosonoga (o której istnieje niewiele źródeł), poluje na ryby. 

4. Kaczka zachowująca się jak kukułka, podrzucająca jaja do obcych gniazd ptaków wodnych to pasożytka, występująca w Ameryce Południowej. W przeciwieństwie jednak do kukułki, pisklęta nie niszczą lęgu gospodarza, a zaraz po wykluciu są samodzielne, porzucają gniazdo i dają sobie rade same.

5. Dziobówki (złotosłonka bengalska) u której występują odwrócone role. Samica dominuje w parze i walczy z innymi samicami o terytorium i samce. Wygrywa największa parząc się z kilkoma samcami, każdemu składając jaja. Młodymi opiekuje się samiec. 

niedziela, 17 sierpnia 2014
304. Sylwetki ogrodów zoologicznych - Zoo w Płocku

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku (ul. Norbertańska 2), został otwarty 1 maja 1951 r. Unikalnie położony na wysokiej skarpie wiślanej jest ogólnodostępnym terenem rekreacji i wypoczynku. Zajmuje powierzchnię ok. 12 ha.

W płockim Zoo hodowanych jest ponad 300 gatunków zwierząt, w tym wiele okazów cennych, rzadko spotykanych w innych ogrodach. Zoo posiada największą wśród polskich ogrodów zoologicznych kolekcję gadów oraz akwaria morskie i słodkowodne.

Jako członek EAZA uczestniczy w ponad 20 europejskich programach hodowlanych zwierząt rzadkich i ginących (EEP) np. szpak balijski, żuraw mandżurski, oryks szablorogi czy hipopotam karłowaty.

Ponadto Zoo w Płocku posiada największą w Polsce kolekcję tamaryn i marmozet, najmniejszych małp świata. W 2011 r. otwarto ekspozycję dżungli tropikalnej, w której prezentowane są gady, ryby i owady.

Zoo Płock
Wizyty:
1. (planowana na wrzesień 2014 r.).

Publikacje:
-1- "Zoo Płock", tekst: A. Niweliński, D. Raniszewska. 
-2- folder Zoo Płock: Gatunki rzadkie i ginące objęte europejskim programem hodowlanym EEP. 

Tagi: ZOO Płock
15:30, starezoo
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 32