| < Listopad 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zakładki:
A-Z
Blogi
E-wydania
Historia/Podróże
Kalisz/Ostrów
Łódź
Ogrody Botaniczne w Polsce
Park narodowy
Polskie produkty
Poznań
Telewizja
Wydawcy pocztówek
Zoo w Polsce (EAZA)
Tagi
kontakt:plantes@wp.pl
Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
sobota, 22 listopada 2014
335. Podstawy ochrony środowiska (wykład 1)

Przyszła pora na nową zakładkę, będzie ona obejmować moje notatki ze studiów z przedmiotu: podstawy ochrony środowiska. Z biegiem czasu takie notatki ulegają zapomnieniu, porzuceniu a ostatecznie lądują na papierowym śmietniku...taki los..coś więc tu po nich zostanie...

Podstawy ochrony środowiska

Współczesne środowisko człowieka uległo istotnemu zróżnicowaniu na:

- środowisko wewnętrzne, czyli mieszkanie, miejsce pracy, kino teatr itp.

- środowisko zewnętrzne, obejmujące powierzchnię Ziemi łącznie z glebą, kopaliny, wodę, powietrze atmosferyczne, świat roślinny i zwierzęcy a także krajobraz.

Ujmując szerzej, środowisko to całokształt otaczających nas wzajemnie ze sobą powiązanych elementów takich jak warunki: 

- przyrodnicze czyli biotop (nieożywiona abiotyczna część środowiska),

- atmosferyczne,

- hydrologiczne,

- wynikające z działalności człowieka, a więc społeczne, kulturowe, ekonomiczne.

Środowisko obejmujące zasoby naturalne i wytwory działalności człowieka, pozwalające na zaspokojenie jego elementarnych potrzeb życiowych znajdują się w stanie naturalnym jak i przekształconym w wyniku działalności człowieka.

Zasoby przyrody, to te elementy środowiska geograficznego człowieka (substancje i energie), które decydują o jego istnieniu i rozwoju duchowym, estetycznym i społecznym. Zasobami przyrody, są bogactwa naturalne: powietrze, woda, gleba, energia kinetyczna wód i wiatru, energia cieplna pochodzenia słonecznego i ziemskiego, rośliny i zwierzęta. A także piękne krajobrazy.

Zasoby przyrody dzielimy na:

- niewyczerpywalne

i

- wyczerpywalne: nieodnawialne i odnawialne.

niedziela, 16 listopada 2014
334. Karakale Nowe Zoo

wtorek, 11 listopada 2014
333. Wycięto prastare dęby

We wsiach pod Wołczynem (Opolskie) wycięto 30 prastarych dębów, z których część mogła liczyć nawet 300 lat.

- Wycinane są drzewa, a zaraz potem koparka usuwa korzenie. Nie pozostaje żaden ślad - alarmuje miejscowy obrońca przyrody Adam Ulbrych. To są już pomniki przyrody. Kara za nielegalne wycięcie każdego takiego dębu wynosi ponad milion złotych.
Sprawą zajmuje się prokuratura, którą zawiadomił Ulbrych. Interweniował również w urzędach.
Do skandalu z dzikim wycinaniem prastarych dębów dochodzi kolejne tragiczne wydarzenie. Wieczorem w czwartek dom ekologa, który alarmował o wycince, spłonął. Stało się to w tym czasie, kiedy on sam udał się do Wołczyna na spotkanie mieszkańców z burmistrzem miasta.
Straż pożarna i policja podejrzewają podpalenie, ale musi to potwierdzić dochodzenie policyjne.
Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zniszczenia terenu prawnie chronionego obejmującego obszar Natura 2000. Trwa gromadzenie dowodów w tej sprawie.
Zarówno Teklusię i teren w Rożnowie, gdzie wycinane są dęby, kupił w przetargu rolnik z Wielkopolski.

tekst: Głos Wielkopolski Nr 260 z dn. 8-9.11.2014.
 

niedziela, 09 listopada 2014
332. Przed wyborami w Poznaniu

Jeszcze przed wyborami samorządowymi (16 listopada), mogę z całą pewnością stwierdzić, że frekwencja będzie kolejny raz niewielka...nie wiem dlaczego w Polsce nie można głosować korespondencyjnie, może to działać chociażby na przykładzie wysyłania rozliczenia z podatkiem przez internet. Wystarczą realne rozwiązania, które są możliwe. Ale niestety, drukowane są miliony papierów a później wyrzucane do kosza...

Nie o tym chciałem pisać, bo choć wybory samorządowe są odległe od tematyki zoologicznej, to jednak to, kto będzie rządził Poznaniem przez kolejne 4 lata, ma już kluczowe znaczenie do zachodzących zmian, nowych inwestycji, strategii itp.

W moje ręce trafiło kilka ulotek wyborczych, natomiast do tej pory nie dotarła żadna ulotka dotychczasowego (od 16 lat!) prezydenta Poznania - Ryszarda Grobelnego.

Na prezydenta miasta Poznania startuje 8 kandydatów. Otrzymałem ulotki od 3 kandydatów na fotel prezydenta:

Tomasz Lewandowski (36 lat) KKW SLD Lewica Razem. Od ośmiu lat w Radzie Miasta. Jest radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię.

Anna Wachowska-Kucharska (52 lata) (niezależna). 

Budowa nowych linii tramwajowych z dofinansowaniem Unii Europejskiej do 85% i obniżeniem cen biletów komunikacji publicznej.

Kliny zieleni - pozostaną niezabudowane.

Tadeusz Dziuba (65 lat) PiS. W 2011 r. wybrany posłem na Sejm. Jest członkiem sejmowych komisji: zdrowia i kontroli państwowej.

Pozostali kandydaci których materiał reklamowy do mnie dotarł:

Tomasz Korzan (do Rady Miasta).

Przemysław Pacia (do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego).

Maciej Wituski (PO) (do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego).

Marcin Zaremba (KWW R. Grobelnego) (do Rady Miasta).

Krzysztof Grzybowski (PiS) (do Rady Miasta).

Zbigniew Czerwiński (PiS) (do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego).

20:13, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 listopada 2014
331. Grudniowe spotkania ze św. Mikołajem

Tradycyjne spotkanie ze świętym Mikołajem, odbędzie się w wyjątkowym roku, w którym to poznański ogród zoologiczny obchodzi 140-lecie istnienia.

Mikołaj i towarzyszące mu Śnieżynki opowiedzą najciekawsze i najzabawniejsze historie z życia Zoo m.in. skąd się wziął ogród w Poznaniu i po co w ogóle istnieją ogrody zoologiczne.

Spotkania odbędą się w świątecznej scenerii zabytkowej groty (8-19 grudnia 2014).www.zoo.poznan.pl

13:46, starezoo
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 listopada 2014
330. Sylwetki ogrodów zoologicznych - Zoo w Opolu

Ogród Zoologiczny w Opolu
Wyspa Bolko
ul. Spacerowa 10

Ochrona przyrody to najważniejsze zadanie współczesnych ogrodów zoologicznych, których forma ewoluuje od menażerii (XIX w.) przez parki zoologiczne (XX w.) do centrów ochrony (XXI w.).

Ogród Zoologiczny w Opolu to zielona oaza spokoju i relaksu, leżąca w centrum miasta wśród starodrzewu Wyspy Bolko. Powstał jako mały zwierzyniec w 1930 r., w 1937 r. został wykupiony przez miasto i wzbogacony. Dwukrotnie odradzał się ze zniszczeń: powojennych w 1953 r. i po powodzi tysiąclecia, jaka nawiedziła region i miasto Opole w 1997 r. Wówczas nie tylko nastąpiła odbudowa Zoo, ale też kilkakrotne powiększenie jego obszaru i ilości zwierząt, które eksponowane są w otoczeniu pięknej przyrody, z wielką dbałością o względy zoohigieniczne, botaniczne i edukacyjne. Opolskie Zoo zajmuje powierzchnię 20 ha, hoduje ponad 1000 zwierząt, reprezentujących około 130 gatunków, w tym jedyne w Polsce goryle nizinne i uchatki kalifornijskie.

Do największych sukcesów hodowlanych placówki należy rozmnażanie m.in. oryksów szablorogich, hipopotamów karłowatych, kapibar, serwali, kangurów, lemurów. 

* tekst: Opolskie Centrum Informacji Turystycznej - Opole kwitnące: Przyroda, 2010.

Tagi: zoo Opole
19:45, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 listopada 2014
329. Park Jana Kasprowicza w Poznaniu

Park Jana Kasprowicza - park położony na Łazarzu. Na jego terenie mieści się Hala Widowiskowo-Sportowa Arena.

W 1929 r. z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, zbudowano na tym terenie największy w okresie międzywojennym lunapark w którym mieścił się m.in. diabelski młyn, kolejka górska i największa na kontynencie zjeżdżalnia wodna (92 m).

W 1939 r. planowano otworzyć park, jednak te zamierzenia przerwała II wojna światowa. Niemcy planując przenieść w to miejsce Stare Zoo, zniszczyli ledwie urządzony zieleniec.

W marcu 1945 r. powstało lądowisko dla samolotów sanitarnych, którymi do polowego szpitala (szkoła przy ul. Jarachowskiego 1), transportowano rannych żołnierzy radzieckich.

Właściwą budowę parku rozpoczęto w 1962 r. wg projektu Bernarda Lisiaka.

Źródła:

  • Głos Wielkopolski (pasaż poznański) z dn. 9.05.2014 r.
sobota, 25 października 2014
328. Jesienna szczodrość

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu, październik 2014 r.

Jak można przechodzić koło drzewa
i nie być szczęśliwym, że się je widzi? 
Rozmawiać z człowiekiem
i nie być szczęśliwym, że się go kocha?

Fiodor Dostojewski 

Park Czarneckiego w Poznaniu

Właśnie podczas jednego z dni polskiej złotej jesieni, udało się mi zrobić kilka zdjęć w moim ulubionym osiedlowym parku im. Władysława Czarneckiego.

Park Czarneckiego w Poznaniu

Ciekawostką jest, że w parku zachowały się tzw. cumy, czyli betonowe bloki z obręczami, do których mocowano niegdyś lądujące sterowce (poniżej zdjęcie cum). Nieistniejąca hala sterowców znajdowała się nieopodal.

Cumy Poznań

Na zakończenie dodam, że szczodrość, to jedno ze znamion miłości:), bądźmy więc wobec siebie hojni. Bo prawda jest taka, że im więcej dasz, tym więcej otrzymasz:)

16:50, starezoo
Link Komentarze (1) »
piątek, 24 października 2014
327. Październikowe wizyty w Starym Zoo

W październiku dwukrotnie odwiedziłem Stare Zoo (3 i 19). Jednocześnie była to moja 5. i 6. tegoroczna wizyta na Zwierzynieckiej. Porobiłem kilka fotek, niektóre z nich posłużą na ogólnopolskiej stronie Wikipedii (Stare Zoo w Poznaniu) oraz poznańskiej Wikii (Stare Zoo); dopracowuje w tym także artykuły o zabytkowym Starym Zoo. Przyznam, że jest to wciągające zajęcie.

W Starym Zoo, w ciepły, słoneczny, jesienny dzień 19 października zastałem tłumy przede wszystkim rodzin z dziećmi, od 3 października w Zoo mieszka nowy gatunek zwierzęcia!

Wejście do Stargo Zoo
Październikowe odwiedziny w Starym Zoo.

Owce kameruńskie
Owce kameruńskie, mimo że nie są co prawda zwierzętami egzotycznymi, lecz na wybiegu pięknie się prezentują.

Mundżak chiński
Rodzina miniaturowych jelonków mundżaków chińskich w jesiennej oprawie.


A oto i nowy gatunek i to w niezagospodarowanej dotychczas grocie, świetny pomysł. Możemy tu obejżeć jesiotra wschodniego.

Jesiotr wschodni
Jesiotr wschodni (Acipenser gueldenstaedtii) to ryby słodkowodne, żyją też w rejonach przyujściowych rzek a także w strefach przybrzeżnych mórz. Są drapieżnikami, polują na mięczaki, larwy owadów, skorupiaki, czasem drobne ryby. Wszystkie gatunki jesiotrów w środowisku naturalnym są zagrożone i objęte ochroną. Hodowane w gospodarstwach rybnych są cenione ze wględu na smaczne mięso i ikrę, z której wyrabiany jest kawior.

Woliera ptaków brodzących
Zabytkowa woliera ptaków brodzących wybudowana w okresie międzywojennym.

Zebu Stare Zoo
Zwierzęta w jesiennej scenerii, wśród zabytkowych budynków prezentują się niezwykle urokliwie i klimatycznie. Na zdjęciu - zebu.

Na zakończenie tekst, mojego autorstwa, który znajdzie się również na stronie Wikipedii:

WSPÓŁCZESNOŚĆ / ZWIERZĘTA

Od 1 lipca 2009 roku decyzją władz miasta Poznania, zabytkowe Stare Zoo stało się ogólnodostępnym parkiem, do którego wstęp jest bezpłatny.

Przynależność od 1992 roku Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu do EAZA, nakladająca na placówki odpowiednie standardy i wymogi hodowlane, a także chociażby ograniczona powierzchnia, nie pozwalają już na ekspozycje dużych zwierząt w Starym Zoo. Aktualnie w ogrodzie prezentowane są gatunki zwierząt udomowionych takich jak kuce szetlandzkie, owce bretońskie, owce kameruńskie, kozy, osły, kury zielononóżki i inne oraz niewielkie rozmiarami zwierzęta egzotyczne m.in. mundżaki chińskie, korońce plamoczube, turako ostroczube, nandu, skrzydłoszpony obrożne, lemury katta, lemury czerwonobrzuche, dzioborożce trąbiące, argusy malajskie, koczkodany diana, gibony siamang.

W czerwcu 2012 roku udostępniono zwiedzającym Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w którym prezentowane są gady, płazy i ryby w tym zagrożone wyginięciem warany z Komodo (wejście odpłatne).

W przeszłości na terenie Starego Zoo, prezentowane były dwa obecnie wymarłe gatunki zwierząt: papuga karolińska i zebra Burchella. Do historycznych sukcesów ogrodu, należy także trzecie w świecie rozmnożenie w warunkach wiwaryjnych papug ar ararauna.

niedziela, 19 października 2014
326. O krok od wymarcia północnych białych nosorożców

Jeden z ostatnich zdolnych do rozmnażania podgatunków nosorożca białego północnego został znaleziony martwy w rezerwacie Ol Pejeta. Przyczyny śmierci nie są jasne. Na świecie pozostało zaledwie 6 żywych osobników!

Nosorożec o imieniu Suni, przyjechał do Afryki z czeskiego ogrodu zoologicznego w Dvur Kralove, gdzie urodził się w 1980 r. aby pomóc w odrodzeniu się populacji tych krytycznie zagrożonych ssaków. Był jednym z czterech nosorożców które wypuszczono na wolność w Kenii, by ratować ten podgatunek.

Gatunek prawdopodobnie wyginie bezpowrotnie w wyniku chciwości ludzkiej rasy (popyt na rogi). W rezerwacie Ol Pejeta w Kenii pozostały trzy osobniki, nadal będą prowadzone wysiłki aby utrzymać je przy życiu i doczekać się potomka. Para nosorożców białych północnych żyje jeszcze w Zoo San Diego, ale jak podają źródła są zbyt wiekowe na rozród. Oraz samica w Zoo w Czechach.

Nosorożce białe dożywają 50 lat. Młode przychodzą na świat co 4 lata.

źródła:

  1. fakty.interia.pl (Podgatunek białego nosorożca krok od wymarcia), 19 X 2014 r. 
  2. tvn.meteo.tvn24.pl (Zagadkowa śmierć nosorożca białego północnego).
  3. Ol Pejeta.
16:24, starezoo
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 34