| < Październik 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zakładki:
A-Z
Blogi
E-wydania
Historia/Podróże
Kalisz/Ostrów
Łódź
Ogrody Botaniczne w Polsce
Park narodowy
Polskie produkty
Poznań
Telewizja
Wydawcy pocztówek
Zoo w Polsce (EAZA)
Tagi
kontakt:plantes@wp.pl
Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
sobota, 25 października 2014
328. Jesienna szczodrość

Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu, październik 2014 r.

Jak można przechodzić koło drzewa
i nie być szczęśliwym, że się je widzi? 
Rozmawiać z człowiekiem
i nie być szczęśliwym, że się go kocha?

Fiodor Dostojewski 

Park Czarneckiego w Poznaniu

Właśnie podczas jednego z dni polskiej złotej jesieni, udało się mi zrobić kilka zdjęć, na moim ulubionym osiedlowym parku im. Władysława Czarneckiego.

Park Czarneckiego w Poznaniu

Ciekawostką jest, że w parku zachowały się tzw. cumy, czyli betonowe bloki z obręczami, do których mocowano niegdyś lądujące sterowce (poniżej zdjęcie cum). Nieistniejąca hala sterowców znajdowała się nieopodal.

Cumy Poznań

Na zakończenie dodam, że szczodrość, to jedno ze znamion miłości:), bądźmy więc wobec siebie hojni. Bo prawda jest taka, że im więcej dasz, tym więcej otrzymasz:)

16:50, starezoo
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 października 2014
327. Październikowe wizyty w Starym Zoo

W październiku dwukrotnie odwiedziłem Stare Zoo (3 i 19). Jednocześnie była to moja 5. i 6. tegoroczna wizyta na Zwierzynieckiej. Porobiłem kilka fotek, niektóre z nich posłużą na ogólnopolskiej stronie Wikipedii (Stare Zoo w Poznaniu) oraz poznańskiej Wikii (Stare Zoo); dopracowuje w tym także artykuły o zabytkowym Starym Zoo. Przyznam, że jest to wciągające zajęcie.

W Starym Zoo, w ciepły, słoneczny, jesienny dzień 19 października zastałem tłumy przede wszystkim rodzin z dziećmi, od 3 października w Zoo mieszka nowy gatunek zwierzęcia!

Wejście do Stargo Zoo
Październikowe odwiedziny w Starym Zoo.

Owce kameruńskie
Owce kameruńskie, mimo że nie są co prawda zwierzętami egzotycznymi, lecz na wybiegu pięknie się prezentują.

Mundżak chiński
Rodzina miniaturowych jelonków mundżaków chińskich w jesiennej oprawie.


A oto i nowy gatunek i to w niezagospodarowanej dotychczas grocie, świetny pomysł. Możemy tu obejżeć jesiotra wschodniego.

Jesiotr wschodni
Jesiotr wschodni (Acipenser gueldenstaedtii) to ryby słodkowodne, żyją też w rejonach przyujściowych rzek a także w strefach przybrzeżnych mórz. Są drapieżnikami, polują na mięczaki, larwy owadów, skorupiaki, czasem drobne ryby. Wszystkie gatunki jesiotrów w środowisku naturalnym są zagrożone i objęte ochroną. Hodowane w gospodarstwach rybnych są cenione ze wględu na smaczne mięso i ikrę, z której wyrabiany jest kawior.

Woliera ptaków brodzących
Zabytkowa woliera ptaków brodzących wybudowana w okresie międzywojennym.

Zebu Stare Zoo
Zwierzęta w jesiennej scenerii, wśród zabytkowych budynków prezentują się niezwykle urokliwie i klimatycznie. Na zdjęciu - zebu.

Na zakończenie tekst, mojego autorstwa, który znajdzie się również na stronie Wikipedii:

WSPÓŁCZESNOŚĆ / ZWIERZĘTA

Od 1 lipca 2009 roku decyzją władz miasta Poznania, zabytkowe Stare Zoo stało się ogólnodostępnym parkiem, do którego wstęp jest bezpłatny.

Przynależność od 1992 roku Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu do EAZA, nakladająca na placówki odpowiednie standardy i wymogi hodowlane, a także chociażby ograniczona powierzchnia, nie pozwalają już na ekspozycje dużych zwierząt w Starym Zoo. Aktualnie w ogrodzie prezentowane są gatunki zwierząt udomowionych takich jak kuce szetlandzkie, owce bretońskie, owce kameruńskie, kozy, osły, kury zielononóżki i inne oraz niewielkie rozmiarami zwierzęta egzotyczne m.in. mundżaki chińskie, korońce plamoczube, turako ostroczube, nandu, skrzydłoszpony obrożne, lemury katta, lemury czerwonobrzuche, dzioborożce trąbiące, argusy malajskie, koczkodany diana, gibony siamang.

W czerwcu 2012 roku udostępniono zwiedzającym Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w którym prezentowane są gady, płazy i ryby w tym zagrożone wyginięciem warany z Komodo (wejście odpłatne).

W przeszłości na terenie Starego Zoo, prezentowane były dwa obecnie wymarłe gatunki zwierząt: papuga karolińska i zebra Burchella. Do historycznych sukcesów ogrodu, należy także trzecie w świecie rozmnożenie w warunkach wiwaryjnych papug ar ararauna.

niedziela, 19 października 2014
326. O krok od wymarcia północnych białych nosorożców

Jeden z ostatnich zdolnych do rozmnażania podgatunków nosorożca białego północnego został znaleziony martwy w rezerwacie Ol Pejeta. Przyczyny śmierci nie są jasne. Na świecie pozostało zaledwie 6 żywych osobników!

Nosorożec o imieniu Suni, przyjechał do Afryki z czeskiego ogrodu zoologicznego w Dvur Kralove, gdzie urodził się w 1980 r. aby pomóc w odrodzeniu się populacji tych krytycznie zagrożonych ssaków. Był jednym z czterech nosorożców które wypuszczono na wolność w Kenii, by ratować ten podgatunek.

Gatunek prawdopodobnie wyginie bezpowrotnie w wyniku chciwości ludzkiej rasy (popyt na rogi). W rezerwacie Ol Pejeta w Kenii pozostały trzy osobniki, nadal będą prowadzone wysiłki aby utrzymać je przy życiu i doczekać się potomka. Para nosorożców białych północnych żyje jeszcze w Zoo San Diego, ale jak podają źródła są zbyt wiekowe na rozród. Oraz samica w Zoo w Czechach.

Nosorożce białe dożywają 50 lat. Młode przychodzą na świat co 4 lata.

źródła:

  1. fakty.interia.pl (Podgatunek białego nosorożca krok od wymarcia), 19 X 2014 r. 
  2. tvn.meteo.tvn24.pl (Zagadkowa śmierć nosorożca białego północnego).
  3. Ol Pejeta.
16:24, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 października 2014
325. Przewodnik Ogród Zoologiczny

Przy okazji jesiennej wizyty w Nowym Zoo (9 września 2014 r.) kupiłem w kasie nowy przewodnik. Wydawnictwo poznańskiego Zoo, przeznaczono praktycznie do zwiedzania terenu Nowego Zoo, choć w końcowej części zawiera również informacje o zabytkowym Starym Zoo.

Przewodnik Ogród Zoologiczny Zoo Poznań
Przewodnik (niedatowany), ostatnia data w treści to 29 październik 2013 r. jest to data przywiezienia do Nowego Zoo trzech niedźwiedzi brunatnych, o których wspomina wydanie.

Przewodnik podzielono na katagorie wg przystanków parkowej kolejki:

- przystanek początkowy,

- przystanek flaming,

- przystanek słoń,

- przystanek pelikan,

- przystanek ryś.

Ponadto w treści przewodnika znajdują się m.in. informacje o Twierdzy Poznań - Fort 3 (podziemna trasa turystyczna).

piątek, 10 października 2014
324. Zoologiczna agora I

Ponad rok temu słowo "agora" użyłem w 230.wpisie, dziś to słowo znów wpadło mi do głowy jako tytuł 324.wpisu. Słowo, które wg mnie najbardziej charakteryzuje sporo rzeczy jakie dzieją się wokół ogrodów zoologicznych w Polsce, choć greckie słowo agora, znaczy tyle co rynek miasta będący miejscem obrad zgromadzenia (w starożytnej Grecji).

Agora I

Zoo Poznań

Od 1 października 2014 r. nowym dyrektorem w Poznaniu, został Aleksander Niweliński. Przy okazji zmiany dyrektora, odżyły nadzieje na to, że w Starym Zoo nastąpi odrodzenie - pojawią się nowe egzotyczne zwierzęta i zostaną wykorzystane środki na remonty i nowe zagospodarowanie zabytkowych budynków oraz zostanie wprowadzona opłata za wstęp.

Nowy dyrektor m.in. o Starym Zoo wypowiadał się w Radio Mercury:

"Mamy ogród zabytkowy, który może być przepiękną enklawą zieleni z niewielkimi zwierzętami tropikalnymi i wydaje mi się a nawet jestem pewny, że to jest właściwe miejsce do hodowli niewielkich gatunków tropikalnych, które tu można pokazać w sposób naprawdę interesujący, a właśnie Stare Zoo słyneło niegdyś z takich gatunków np. szereg gatunków tamaryn i marmozet - najmniejszych małpek świata. (...). 

Będziemy starali się tak dostosować budynki, żeby przeznaczyć im pewne nowe funkcje a do tego będziemy dostosowywali skład gatunkowy zwierząt."

W rozmowie w radio dyrektor mówił także o konieczności remontu zabytkowych budynków i wyraził opinię o chociażby symbolicznym wstępie do Starego Zoo, ale leży to w kwesti miasta. Do Nowego Zoo dyrektor chciałby sprowadzić pandy małe i pantery śnieżne, które kiedyś już mieszkały w ogrodzie.

Cała rozmowa do odsłuchania na Radio Mercury: "Będzie głośno o Zoo?"

Zoo Łódź

Wiele kontrowersji wokół łódzkiego ogrodu zoologicznego, wywołał ostatnio jej były pracownik Maciej Bielak, piszący bloga: animalus.blog.pl, pisząc m.in. o zatrudnianiu niewykwalifikowanych pracowników i zaniedbywaniu zwierząt. Informacje wywołały szum medialny w Łodzi.

Zoo Gdańsk-Oliwa

Do Gdańska przyjechały 6 października 2014 r. cztery lwy rasy angolskiej, dla których wybudowano nową lwiarnię. Ostatnio raz te drapieżniki prezentowano w oliwskim Zoo w latach 90. XX w. W tym roku placówka obchodzi 60-lecie. 

Zoo Bydgoszcz

8 września 2014 r. do Bydgoszczy został przywieziony tygrys amurski z Zoo w Emmen.

czwartek, 09 października 2014
323. Zoo w New Delhi

Narodowy Park Zoologiczny w New Delhi - został otwarty w 1959 r. przy współpracy Hagenbecków. Zajmuje powierzchnię 71 ha.

Oto co o Zoo, w stolicy Indii pisze Karol Łukaszewicz w książce "Ogrody zoologiczne. Wczoraj. Dziś. Jutro.", 1975 r.:

"Zwierzęta są zgrupowane według rejonizacji geograficznej. Wybiegi bez ogrodzeń oddzielają fosy wodne. Rewolucyjną innowację stanowią tzw. moczary indyjskie. Na sztucznie stworzonym stawie żyją i lęgną się naturalne, bardzo liczne kolonie wolno latających ptaków błotnych - pięknych indyjskich dławigadów, różnych czapli, bocianów, łysek, perkozów wielu gatunków. Istnieją też analogiczne mokradła australijskie i afrykańskie, pokazujące tak samo nieskrępowane niczym życie zespołowe ptactwa wodnego tych kontynentów. Otwarty wyspowy wybieg lwów przypomina żywo wycinek buszu afrykańskiego. (...). W przeciwieństwie do stosowanych w innych tropikalnych zoo zwyczajów schrony znajdują się wszędzie, dla łatwiejszego manipulowania zwierzętami i ze względów hodowlanych. (...). Zoo ma piękne nosorożce i białe tygrysy. W parku znajduje się restauracja i szpital zwierzęcy."

23 września 2014 r. doszło na terenie Zoo do śmiertelnego wypadku, kiedy to 20-letni mężczyzna wskoczył do suchej fosy na wybieg tygrysa białego z pięciometrowej ściany. Kiedy tygrys się nim zainteresował i do niego podszedł, skulił się przerażony i zaczął odmawać tradycyjną hinduską modlitwę. Zwierzę stało nad nim spokojnie, aż do czasu kiedy zwiedzający zaczeli rzucać w zwierzę kamieniami, aby odgonić drapieżnika. Wtedy nagle zwierzę złapało mężczyznę za kark i zaczęło go rozszarpywać pazurami. Na miejsce przybyli strażnicy, jednak mężczyzny nie dało się już uratować.

15:56, starezoo
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 października 2014
323. Olśniak himalajski - symbol narodowy Nepalu

Olśniak himalajski
Olśniak himalajski - samica i samiec (Nowe Zoo Poznań, 2014).

OLŚNIAK HIMALAJSKI - ptaki te zamieszkują wysokogórskie lasy, nawet do 5000 m. n. p. m.  Wygrzebują cebule, korzonki i owady przy pomocy nóg i dzioba. Przy silnych mrozach chronią się w niższe partie gór, gdy są zaniepokojone zrywają się do lotu z głośnym krzykiem. W okresie lęgowym tworzą pary, ale jaja wysiaduje tylko samica. Umieszczony w godle Nepalu, jako ptak narodowy.

sobota, 04 października 2014
322. Poznańskie słonie afrykańskie

Stado słoni afrykańskich mieszkających w Nowym Zoo w Poznaniu składa się aktualnie z 5 osobników. W słoniarni mają do dyspozycji wybieg wewnętrzny, osobną stajnię dla samca i indywidualne boksy dla samic. Wybieg zewnętrzny o powierzchni 2,5 ha to miejsce spacerów i zażywania kąpieli zarówno wodnych jak i piaskowych. Odwiedzający mogą obserwować te największe współcześnie żyjące ssaki lądowe zarówno na wybiegu zewnętrznym jak i wewnątrz budynku.

Słoniarnia Nowe Zoo
Słoniarnia w Nowym Zoo została udostępniona dla zwiedzających w 2009 r.

Cechą charakterystyczną u słoni jest trąba, przez którą te zwierzęta oddychają, wąchają oraz chwytają pożywnienie. Są największymi żyjącymi ssakami świata, masa ciała samca słonia afrykańskiego może dochodzić do 7,5 tony. Najdoskonalszym zmysłem u słonia jest węch. Dobrze rozwinięty jest także zmysł dotyku i pamięć. Zarówno samiec i samica posiadają ciosy. Duże uszy u słonia, którymi się wachluje są pomocne w ochładzaniu oraz w oddawaniu nadmiaru ciepła z organizmu.

Słonie afrykańskie żyją w grupach rodzinnych, prowadzonych przez samicę (przewodniczkę stada). Stare samce żyją samotnie. Warto zaznaczyć fakt, że samce słoni afrykańskich nie przechodzą must w odróżnieniu od samców słoni indyjskich. Zwierzęta dojrzewają płciowo w wieku 8-13 lat. Słonice mają ruję co 4 lata, a ciąża trwa 17-23 miesięcy i jest dłuższa jeśli płód jest płci męskiej.

Słoń afrykański
Słoń afrykański w Nowym Zoo. Nie udało mi się zidentyfikować po cechach charakterystycznych który to osobnik, prawdopodobnie jeden z samców (2014).

Słonie afrykańskie mieszkające w Nowym Zoo w Poznaniu:

1. KINGA (przewodniczka stada) - ur. 1987 r. w Namibii. Kiedy miała rok, kłusownicy zabili jej matkę, tym sposobem trafiła do sierocińca dla małych słoni. Z Afryki została przewieziona do Zoo w Holandii, gdzie spotkała KIZI. Następnie obie słonice wyjechały do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W Nowym Zoo, mieszka od 24. XI. 2009 r. Choć nie posiada ciosów i jest najniższą spośród samic, została przewodniczką stada. W bazie EEP posiada nr ewidencyjny 8709.

2. NINIO - ur. 30. IX. 1999 r. w Izraelu (Ramat Gan Zoo). Jego ojcem jest samiec o imieniu Yossi, a matką samica Norris. Do Zoo w Warszawie przybył w 2003 r. ale już w 2006 r. wyjechał do Sosto Zoo na Węgrzech. Do Poznania przybył 10. III. 2009 r. Samiec chodzi po wybiegu samotnie (podobnie jak w naturze). Latem uwielbia kąpiele w dużym basenie a kiedy jest upalnie podchodzi pod wodospad. Często też nurkuje, widać wtedy jego olbrzymie stopy. Ninio, był także bohaterem mediów za sprawą jednego z poznańskich radnych, który wykrył u słonia rzekome skłonności homoseksualne. W bazie EEP posiada nr ewidencyjny 9906. 

Słonie afrykańskie Nowe Zoo
Słonie na wybiegu zewnętrznym w Nowym Zoo. 

3. KIZI - ur. 1987 r. w Namibii. Jej historia od młodości wiąże się z przewodniczką obecnego stada. Z sierocińca dla słoni, trafiła do Holandii gdzie spotkała KINGĘ z którą trafiła do Zoo w Chorzowie, a następnie obie przyjechały do Poznania w listopadzie 2009 r. Słonice są razem przez całe życie, więc nie można było ich rozdzielić. Kizi jest bardzo wysoka w stosunku do pozostałych słoni, ma długie nogi i smukłe ciosy. Jest nieśmiała i ostrożna, ale zawsze stara się trzymać blisko swojej towarzyszki. (EEP 8710).

4. LINDA - ur. 1986 r. w Zimbabwe. Odchowana w sierocińcu dla małych słoni. Po dwóch latach przewieziono ją do Zoo w Holandii, gdzie przebywała w dużym stadzie. Do Nowego Zoo w Poznaniu przyjechała 20. VIII. 2009 r. Ze wszystkich samic ma najbardziej pomarszczoną skórę i najdłuższą trąbę. Łatwo wpada w złość, ale ma przy tym oczy niewiniątka. Jest najstarszym słoniem w stadzie. (EEP 8601).

5. IZIK (YZIK) - ur. 6. V. 2004 r. w Izraelu (Ramat Gan Zoo). Jest synem samca o imieniu Yossi i samicy o imieniu Yoki. Do Poznania przybył wraz z NINIO (którego jest przyrodnim bratem po ojcu) z Sosto Zoo na Węgrzech. Najmłodszy w stadzie. (EEP 20029).

piątek, 03 października 2014
321. Etat w Lasach Państwowych

Będąc przy tematyce pracy, ciekawe wiadomości wyczytałem w "Przeglądzie Leśniczym" Nr 6-7/2014. Dotyczą one poszukiwania pracy w Lasach Państwowych, co dla każdego fascynata przyrody, może się okazać bezcenne.

Na stanowisko podleśniczego organizowane są najczęściej konkursy w Lasach Państwowych. Często poszukiwani są też różnego rodzaju specjaliści w biurze nadleśnictwa. Zdarzają się wolne posady strażników leśnych, pracowników administracyjnych, specjalistów w Regionalnych Dyrekcjach LP.

W konkursach na specjalistów bierze nadleśnictwa bierze udział ok. 20-30 osób. Osoba ubiegająca się o etat podleśniczego, musi zmierzyć się nawet z 60-100 konkurentami. Ilość kandydatów uzależniona jest od położenia nadleśnictwa, zaproponowanych warunków zatrudnienia (mieszkanie służbowe zwiększa ilość chętnych o 50%).

W przeprowadzanych postępowaniach liczy się wiedza i umiejętności zdobyte na studiach i staż. 

Umiejętności i kwalifikacje, od najważniejszego, które są premiowane w postępowaniach kwalifikacyjnych:

1. Zdany egzamin do Służby Leśnej.
2. Prawo jazdy. 
3. Bardzo dobry stan zdrowia.
4. Leśne tradycje rodzinne.
5. Kurs pilarza.
6. Członkostwo w PZŁ. 
7. Działalność na studiach w Kole Leśników.
8. Bliskość zamieszkania.
9. Wysoka średnia ze studiów.
10. Znajomość języka obcego.
11. Dobry temat pracy dyplomowej.
12. Doświadczenia naukowe, poparte publikacjami.
13. Umiejętność gry na rogu myśliwskim.
14. Doświadczenia w zakresie edukacji leśnej.
15. Doświadczenia w pracy organizacji ekologicznych, poparta np. znajomością ornitologii, botaniki, entomologii.

*kolejność może być różna w zależności od stanowiska na jakie przeprowadzany jest konkurs. 

strona internetowa Lasów Państwowych: lasy.gov.pl

czwartek, 02 października 2014
320. Jak uzyskać pracę w urzędzie?

Do tego wpisu sprowokowała mnie oferta pracy a właściwie jej rezultat. Oferta etatu ds. powietrza (Wydział Ochrony Środowiska) już jakiś czas temu pojawiła się w Urzędzie Miasta Poznania. I choć sam nie startowałem w konkursie, rezultat jest po prostu zadziwiający.

Warto podkreślić fakt, że oferta dotyczyła stanowiska na zastępstwo na czas około roku. Zakres podstawowych czynności to m. in. przyjmowanie, prowadzenie i rozpatrywanie spraw z zakresu ochrony środowiska, przygotowywanie opinii merytorycznych w sprawie oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, organizowanie, prowadzenie, udział w wizjach lokalnych w terenie, analiza dokumentacji i sporządzanie protokołów (to tylko jedne z najważniejszych zadań).

Wymagania m. in.: wykształcenie wyższe związane z ochroną środowiska, minimum rok doświadczenia w pracy związanej z ochroną powietrza.

I cóż się okazało?

Jako, że pracodawcy mają wygórowane i często zupełnie abstrakcyjne wymagania (np. 30 lat i 20 lat doświadczenia) zupełnie nikt nie spełnił w pełnym stopniu tych kryteriów.

"W wyniku przeprowadzonej rekrutacji na ww. stanowisko nie wybrano kandydata do zatrudnienia. Kandydaci w niewystarczającym stopniu spełniali wymogi określone do tego stanowiska pracy" - podał Urząd Miasta Poznania.

We mnie budzi się pytanie.

Jak stosunkowo młody człowiek ma zdobyć doświadczenie zawodowe, jeśli nie spełnia wymogów umowy na zastępstwo na okres roku? a jakim sposobem doświadczenie zdobyły osoby, które zajmują stanowiska w setkach urzędów utrzymywanych z pieniędzy publicznych?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33