| < Sierpień 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
A-Z
Blogi
E-wydania
Historia/Podróże
Kalisz/Ostrów
Łódź
Ogrody Botaniczne w Polsce
Park narodowy
Polskie produkty
Poznań
Telewizja
Wydawcy pocztówek
Zoo w Polsce (EAZA)
Tagi
kontakt:plantes@wp.pl
Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
sobota, 30 sierpnia 2014
307. Jadowita heloderma

IMG_6539Heloderma meksykańska (Heloderma horridum exasperatum).

Helodermy meksykańskie są jadowite, co jest rzadką cechą w świecie jaszczurek. Z tego powodu są w Meksyku tępione przez tubylców. Giną również z powodu degradacji środowiska naturalnego i naporu cywilizacji.

Rzadko prezentowane w ogrodach zoologicznych. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ma status LC (najmniejszej troski).

Na zdjęciu heloderma meksykańska, mieszkająca w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych Starego Zoo.

niedziela, 24 sierpnia 2014
306. Smutny koniec zajezdni na Gajowej

Znajdująca się nieopodal Starego Zoo nieczynna zajezdnia na ul. Gajowej, funkcjonowała przez 130 lat (1880-2010). W większości budynki wyburzono a teren sprzedano pod komercyjne inwestycje, co świadczy o całkowitej ignorancji historii i jakiejkolwiek mądrej intencji.
Dziś w 2014 r. 
sąsiadując od ulicy Zwierzynieckiej ze Starym Zoo, wielki plac po pozostałościach zajezdni straszy w centrum Poznania. Czy wszystkie decyzje były przemyślane?

Zajezdnia na Gajowej 
Pozostałości po zajezdni od ul. Zwierzynieckiej (2014). 

Równie dobrze wciąż powtarzany zupełnie bez sensu slogan "Stare Zoo jest za ciasne dla zwierząt" mógłby się przekształcić w pytanie, dlaczego więc nie powiększono Zoo o teren po wyburzonej zajezdni? nie opracowano planu, nie wdrożono pomysłów, nie wystartowała żadna inicjatywa? 
Najprostszym sposobem jest wszystko sprzedać i zrównać z ziemią. 

Zajezdnia na Gajowej
Zachowane zabytkowe budynki zajezdni przy ul. Gajowej (2014).

Każdy myślący człowiek jednak wie, że o najlepszym ogrodzie w Europie nie decyduje powierzchnia, ale filozofia ekspozycji zwierząt. Mały ogród zoologiczny może być wycinkiem mikro fragmentu przyrody, prezentujący wyłącznie małe zwierzęta. W królestwie zwierząt istnieje wiele mniejszych często ginących i rzadkich gatunków.

Brak pomysłów, podstawowych zasad ekonomii, wizji przyszłości i przede wszystkim zachowania wielkiej spuścizny zarówno ogromnego potencjału historycznego Starego Zoo czy świadomej komercalizacji nieistniejącej już zajezdni na Gajowej, jest wielce niepokojący.

16:43, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 sierpnia 2014
305. Ptaki świata z Wielkiej Gry

Na antenie telewizji TVP Historia, obejżeć można archiwalne odcinki kultowego teleturnieju "Wielka Gra". W jednym z odcinków zawodnik odpowiadał na pytania w kategorii "Ptaki świata", jedynie na jedno pytanie znałem odpowiedź:-), reszta pozostawała kosmicznym znakiem zapytania. Fakt jest taki, że zakres wiedzy obejmował kolejną część etapu gry - pytania ekspertów i pytania finałowe, poziom trudności był więc i większy.

O jakich niezwykłych ptakach była mowa w teleturnieju?

1. Jest jednym z zaledwie kilku ptaków na świecie używających narzędzi podczas żerowania - kłowacz kaktusowy (kłowacz z Galapagos) mając krótki dziób, przystosował się do trzymania w nim narzędzia, takiego jak gałązka czy cierń kaktusa. Wydobywając bezkręgowce, głównie larwy owadów, spod kamieni, kory czy jej szczelin.

2. Mistrz kamuflażu - dziwolotek flagopióry (lelek flagopióry). Lelkowe są niezwykłym rzędem ptaków. Dzień przesypiają na drzewach lub na ziemi, doskonale kamuflując się dzięki maskującym barwom upierzenia. Aktywne o zmierzchu lub po zmroku polują głównie na owady łapane w powietrzu lub na ziemi.
U samców dziwolotków flagopiórych w okresie lęgowym pojawiają się charakterystyczne lotki "chorągewki", których długość może dochodzić do 54 cm. Po okresie lęgowym samiec traci tę ozdobę.

3. Żyjąca na Sri Lance - sowa bosonoga (o której istnieje niewiele źródeł), poluje na ryby. 

4. Kaczka zachowująca się jak kukułka, podrzucająca jaja do obcych gniazd ptaków wodnych to pasożytka, występująca w Ameryce Południowej. W przeciwieństwie jednak do kukułki, pisklęta nie niszczą lęgu gospodarza, a zaraz po wykluciu są samodzielne, porzucają gniazdo i dają sobie rade same.

5. Dziobówki (złotosłonka bengalska) u której występują odwrócone role. Samica dominuje w parze i walczy z innymi samicami o terytorium i samce. Wygrywa największa parząc się z kilkoma samcami, każdemu składając jaja. Młodymi opiekuje się samiec. 

niedziela, 17 sierpnia 2014
304. Sylwetki ogrodów zoologicznych - Zoo w Płocku

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku (ul. Norbertańska 2), został otwarty 1 maja 1951 r. Unikalnie położony na wysokiej skarpie wiślanej jest ogólnodostępnym terenem rekreacji i wypoczynku. Zajmuje powierzchnię ok. 12 ha.

W płockim Zoo hodowanych jest ponad 300 gatunków zwierząt, w tym wiele okazów cennych, rzadko spotykanych w innych ogrodach. Zoo posiada największą wśród polskich ogrodów zoologicznych kolekcję gadów oraz akwaria morskie i słodkowodne.

Jako członek EAZA uczestniczy w ponad 20 europejskich programach hodowlanych zwierząt rzadkich i ginących (EEP) np. szpak balijski, żuraw mandżurski, oryks szablorogi czy hipopotam karłowaty.

Ponadto Zoo w Płocku posiada największą w Polsce kolekcję tamaryn i marmozet, najmniejszych małp świata. W 2011 r. otwarto ekspozycję dżungli tropikalnej, w której prezentowane są gady, ryby i owady.

Zoo Płock
Wizyty:
1. (planowana na wrzesień 2014 r.).

Publikacje:
-1- "Zoo Płock", tekst: A. Niweliński, D. Raniszewska. 
-2- folder Zoo Płock: Gatunki rzadkie i ginące objęte europejskim programem hodowlanym EEP. 

Tagi: ZOO Płock
15:30, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 sierpnia 2014
303. Założyć czy nie zakładać gniazda?

Koroniec plamoczuby
Para korońcy plamoczubych ze Starego Zoo (fot. sierpień 2014).

Wciąż istnieje szansa na założenie gniazda przez parę korońcy plamoczubych w Poznaniu, jednak czy w ogóle i kiedy pojawi się pierzasty maluch trudno powiedzieć, być może, nie stanie się to w tym roku. Możliwe, że miejsce usytuowania skrzynki pod gniazdo, zamontowane zostało zbyt blisko szyby, przez którą mogą zaglądać zwiedzający, co płoszy ptaki.

Koroniec plamoczuby (Goura victoria) jest jednym z trzech gatunków korońców - największych gołębi świata, z charakterystyczną koroną z piór na głowie. Zamieszkują lasy Nowej Gwinei i kilku sąsiadujących wysp. Samica składa 1 jajo, którym opiekuje się para rodziców. Zagrożone wyginięciem ze względu na wycinkę lasów i nielegalny handel. W Czerwonej Księdze mają aktualnie status NT - bliskie zagrożenia.

Korońce są moimi ulubionymi mieszkańcami Starego Zoo.

piątek, 15 sierpnia 2014
302. Rzekotki, ropuchy i drzewołazy

Płazy w rozwoju ewolucyjnym stanowią pierwszą grupą zwierząt, które opuściły środowisko wodne i zaczęły żyć na lądzie, jednak do rozrodu nadal potrzebują wody.
Zamieszkują rozmaite środowiska na wszystkich kontynentach świata (z wyjątkiem zimnej Antarktydy i Arktyki oraz wysp oceanicznych), niektóre z nich można nawet spotkać na znacznych wysokościach.

Płazy są zwierzętami bardzo wrażliwymi na zanieczyszczenie środowiska, dlatego też nazywane są wskaźnikami czystości środowiska. Obecnie zachodzące zmiany klimatyczne na Ziemi, spowodowały masowe ginięcie tych zwierząt.

Gromadę płazów dzieli się na trzy rzędy:

1. Płazy ogoniaste (Caudata) - prymitywe zwierzęta o jaszczurkowatym kształcie ciała; ok. 280 gatunków.

2. Płazy bezogonowe (Anura) - większość współcześnie żyjących gatunków żab; ok. 1800 gatunków.

3. Płazy beznogie (Gymnophiona) - nieliczna grupa wysoce wyspecjalizowanych zwierząt o obłym, robakowatym kształcie; ok. 75 gatunków.

Najbardziej ekspansywne są płazy bezogonowe, zajmują obszary leśne o dużej wilgotności w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Najliczniej występują w Ameryce Południowej, Afryce i południowo-wschodniej Azji.

W większości płazy są zwierzętami aktywnymi w nocy, kiedy to polują na owady. Obecnie znanych jest ponad 7 tys. gatunków płazów i stale odrywane są nowe. Jednocześnie w tym samym czasie bezpowrotnie ginie podobna ich liczba.

Przykłady płazów bezogonowych w Starym Zoo w Poznaniu (Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych):

Rzekotka czerwonookaRzekotka czerwonooka (Agalychnis callidryas) - mistrz kamuflażu. Jak widać na zdjęciu, dzień przesypia a nocą aktywnie poluje na drobne owady. Pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej (Panama - Meksyk). Samice są większe od samca; osiągają 7 cm długości, a samce 5,5 cm. Jaja w pakietach po ok. 60 sztuk samica składa na dużych liściach zwisających nad wodą. Kijanki uwalniają się z osłonek i spadają wprost do wody, żerując na planktonie ich metamorfoza następuje po ok. 100 dniach.

Ropucha nadrzewna
Ropucha nadrzewna (Pedostibes hosii) - w naturze żyje w Indonezji.

Drzewołaz trójbarwny
Drzewołaz trójbarwny (Epipedobates tricolor) - zagrożona wyginięciem (EN) jajorodna żabka z Ameryki Południowej. Skóra drzewołazów wydziela, zawierający substancje toksyczne śluz o czym ostrzegają ich jaskrawe barwy. Drzewołazy stanowią najliczniejszą grupę żab hodowanych w Starym Zoo. Obecnie znanych jest ok. 250 gatunków drzewołazów. 

Źródło: "Stare Zoo - Ogród Zoologiczny w Poznaniu" 2013; "Krakowski Ogród Zoologiczny - Przewodnik" J. Skotnicki, 2011; "Zwierzęta nocy" H.i A. Gucwińscy, 1990.

niedziela, 10 sierpnia 2014
301. Teatr w Kaliszu

Z cyklu "Wokół Grodu nad Prosną" prezentuję dziś Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Budynek kaliskiego teatru malowniczo wkomponowany w parkową zieleń, stoi tuż nad brzegiem rzeki Prosny. Jest czwartą w dziejach miasta siedzibą teatru.

W 1800 r. do Kalisza przybył wraz z zespołem ojciec teatru polskiego Wojciech Bogusławski. Pierwszy drewniany teatr stanął w 1801 r. u zbiegu uliy Babina i placu Kilińskiego (rozpadł się po 15 latach). Murowany gmach teatralny zlokalizowany we współczesnym miejscu, wzniesiony w latach 1829-1835, spłonął w 1858 r. Trzeci budynek teatru w stylu neorenesansu stanął w 1890 r. i służył kaliszanom do 1914 r., kiedy podzielił losy zburzonego i spalonego Kalisza.

Obecny budynek teatru zachwyca neoklasycystyczną architekturą. Został zbudowany w latach 1919-1936 wg projektu Cz. Przybylskiego. Każdego roku w maju odbywają się tu Kaliskie Spotkania Teatralne, na które ze swoimi spektaklami przybywają najlepsze teatry z całej Polski, a wraz z nimi plejada aktorskich gwiazd.

Kalisz teatr
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (fot. wykonana telefonem: 16 VIII 2013). 

sobota, 09 sierpnia 2014
300. Największa jaszczurka świata

Waran z Komodo, jest jednym z głównych mieszkańców Starego Zoo. Dwie samice, można podziwiać w Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, a podrastającego samca o imieniu Nacho w dawnym pawilonie małp człekokształtnych.

Waran z Komodo
Nacho (fot. 8 VIII 2014 r.).

Waran z Komodo jest największą współcześnie żyjącą jaszczurką. Został odkryty dopiero w 1910 roku. Wielki gad, żywi się głównie większymi kręgowcami.

piątek, 08 sierpnia 2014
299. Zoo w Łoweczu

Ogród zoologiczny w Łoweczu, został otwarty 27 maja 1964 r., jest drugim pod względem wielkości Zoo w Bułgarii znajdującym się w niewielkim mieście Łowecz zamieszkałym przez ok. 40 tys. mieszkańców. Placówka prezentuje krajowe i egzotyczne zwierzęta.

O Zoo zrobiło się głośno, gdy 3 sierpnia 2014 r. uciekł z ogrodu jaguar. Kot ukrył się w miejscowym parku. Poszukiwało go ponad 50 ludzi. Plan uśpienia środkami nasennymi siedmioletniego jaguara o imieniu Alonso, nie powiodły się i ostatecznie został on zastrzelony.

23:05, starezoo
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 sierpnia 2014
298. Tylko 3.200 dziko żyjących tygrysów

Na naszych oczach w zastraszającym tęmpie giną kultowe zwierzęta - tygrysy, słonie czy nosorożce, dla których największym zagrożeniem jest kłusownictwo. Części zwierząt są stosowane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Wkrótce może się okazać, że ostatnimi przedstawicielami tych gatunków są okazy żyjące w ogrodach zoologicznych.

Szacuje się, że na wolności żyje tylko 3.200 dzikich tygrysów!

29 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tygrysa. Akcję ochrony tygrysa wspiera WWF.

Tygrys amurski
Tygrysy amurskie (Panthera tigris altaica) w łódzkim Zoo (fot. 2011).

O łódzkich tygrysach amurskich (syberyjskich) :

W naturze zachowało się zaledwie 300-400 osobników tygrysów amurskich. Żyją na pograniczu Rosji, Chin i Korei. Jest największym współcześnie żyjącym kotem. Zamieszkuje górskie, gęste lasy iglaste i mieszane w pobliżu rzek i potoków. Poluje głównie na dziki i jelenie, atakuje również bydło domowe.
Tygrysy amurskie pojawiły się w Łodzi w 2005 r., 
na wybiegu, można je oglądać  przez cały rok. 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31