| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A-Z
Blogi
E-wydania
Historia/Podróże
Kalisz/Ostrów
Łódź
Ogrody Botaniczne w Polsce
Park narodowy
Polskie produkty
Poznań
Telewizja
Wydawcy pocztówek
Zoo w Polsce (EAZA)
Tagi
Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
wtorek, 09 stycznia 2018
356. Wrócmy na chwilę do 2017

Maj 2017 obfitował w kontrowersje skupione wokół poznańskiego Zoo. Nastąpił wówczas kulminacyjny moment konfliktu między powiatowym lekarzem weterynarii a dyrektorką ogrodu zoologicznego w Poznaniu - Ewą Zgrabczyńską.

Na początku maja 2017 roku decyzją powiatowego lekarza weterynarii Zoo w Poznaniu straciło status jednostki zatwierdzonej, co oznaczało że ogród nie mógł brać udziału w wymianie zwierząt z innymi ogrodami. Lekarz weterynarii decyzję tłumaczył tym, że dyrekcja ogrodu przez ostatni rok przyjmowała zwierzęta z ferm lub cyrków a nie innych ogrodów zoologicznych ze statusem jednostki zatwierdzonej.

Ostatecznie pod koniec maja ogród w Poznaniu odzyskał status a powiatowy lekarz weterynarii stracił swoje stanowisko

poniedziałek, 08 stycznia 2018
355. Kubeł na bioodpady

Od 1 stycznia 2018 roku mieszkańcy Poznania oraz mieszkańcy gmin należących do Związku Międzygminnego GOAP, mają obowiązek segregowania bioodpadów. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska należy je umieszczać w brązowych pojemnikach.

W kubły do bioodpadów właściciele nieruchomości, posiadacze domków jednorodzinnych, wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe a także instytucje, firmy, zakłady usługowe muszą zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Co wrzucać, a czego nie wolno do brązowego kubła?

 • Do pojemnika na bioodpady wrzucamy (można w workach foliowych):

- odpady zielone: trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, chwasty, korę;

- odpady kuchenne: resztki żywności, obierki oraz skórki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, niewykorzystane wyroby papiernicze np. suchy chleb, bułki.

 • Do pojemnika na bioodpady NIE WOLNO WRZUCAĆ

- resztek mięsa, kości i odchodów zwierząt, ziemi, kamieni, popiołu;

- choinek (są odbierane bezpłatnie zgodnie z harmonogramem raz w styczniu i raz w lutym)

 

opracowanie na podstawie "Głosu Wielkopolskiego" nr 301 z 29 grudnia 2017 r.

artykuł "Kupiłeś brązowy kubeł? Nie? Najwyższy czas to zrobić!"

niedziela, 07 stycznia 2018
354. Tramwaj na Naramowice w Poznaniu

Unia Europejska zasiliła projekt budowy trasy tramwajowej na Naramowice kwotą 110 milionów złotych. Bez tych pieniędzy trudno by było go rozpocząć.

Dzięki pieniądzom z UE, wybudowany zostanie ponad 3-kilometrowy odcinek wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli wiaduktem tramwajowym, nową organizacją ruchu oraz parkingiem dla rowerów.

Nową trasą będzie można pojechać za 4 lata, ponadto miasto zakupi 50 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów.

Budowa trasy zostanie podzielona na trzy etapy, odcinek od pętli Wilczak do przystanku końcowego na ul. Bolka i Błażeja. Na trasie zaplanowano siedem przystanków.

Prace budowlane mają ruszyć w połowie 2018 roku. Budowa trasy wiąże się z wyburzeniem około 4-5 budynków oraz wycinką około 5 tysięcy drzew i krzewów.

opracowanie na podstawie "Głosu Wielkopolskiego" nr 301 z 29.12.2017

Tagi: tramwaje
13:21, starezoo , Poznań
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 maja 2015
353. Planeta pełna życia

Ziemia jest jedyną planetą w przestrzeni kosmicznej na której rozwinęło się życie. Póki co jesteśmy o tym przekonani. Cienka powłoka ziemi, wody i powietrza, nie grubsza niż 20 km - to przestrzeń życiowa dla ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt - od najmniejszych bakterii do olbrzymich wielorybów i gigantycznych drzew.

Wrocław, 16.01.2015

Powszechnie wiadomo, że pierwsze organizmy na naszej planecie liczącej cztery i pół miliarda lat, pojawiły się dwa-trzy miliardy lat temu. Były to bakterie i glony.
Prymitywne formy roślin i zwierząt, które występowały 600 mln lat temu, dziś są dla nas nieznane. Prawdopodobnie człowiek jest jedną z najmłodszych istot żywych. Rodzaj, do którego należy nasz gatunek, pojawił się zaledwie dwa miliony lat temu.
Słynny paleontolog George G. Simpson obliczył, że liczba gatunków które istniały na Ziemi wcześniej, przekracza 100 miliardów.
Istniejące dziś rośliny i zwierzęta stanowią w sumie 1% tej ogromnej liczby gatunków, podczas gdy reszta przez lata historii naszej planety z woli przyrody - wymarła.
Gatunki zwierząt i roślin rozprzestrzeniały się na lądzie i w wodzie w bardzo określony, nieprzypadkowy sposób.
Grupy gatunków zajmują określone geograficzne środowiska. 

12:18, starezoo , WWF
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 maja 2015
352. Zmiany w Starym Zoo

Domek surykatek w Starym Zoo W Starym Zoo po zmianie dyrektora stopniowo następują pozytywne zmiany na terenie ogrodu zoologicznego przy ul. Zwierzynieckiej.

Przede wszystkim w końcu miasto zauważyło potrzeby Starego Zoo. Gdzie renowacja, remont i przekazywanie środków finansowych na ten zabytkowy teren to konieczność.

Pierwsze zmiany są już widoczne, wyremontowano plac zabaw dla dzieci - udostępniając dodatkowo park linowy a także stworzono siłownie pod chmurką. 

W kwietniu (2015) sprowadzono do Zoo grupę ibisów szkarłatnych. 12 młodocianych osobników można podziwiać w wolierze ptaków brodzących. Wybudowano także wybieg dla surykatek (zdjęcie), choć łączenie ich w grupę zajmuje trochę czasu i nie ma ich jeszcze w Zoo. Surykatki są zwierzętami stadnymi o określonej hierarchii.

Za ponad pół miliona złotych przeznaczonych przez miasto Poznań, planowany jest remont zabytkowego budynku ptaszarnii (wybudowanego w latach 80. XIX w. z pozostałości murów pruskich) i prezentacja w budynku gatunków najmniejszych małpek świata (minimum 10 gatunków). Projekt przebudowy jest w fazie końcowej, choć całkowity koszt pozostaje nieznany.

Na terenie Starego Zoo wycięte zostały spróchniałe drzewa oraz trwa porządkowanie zieleni poprzez nowe zasadzenia. 

To tylko jedne z najważniejszych zmian o jakich piszę. Tym samym można samemu pójść sprawdzić jakie jeszcze zmiany zaszły na terenie Starego Zoo.

Miłego spaceru:-)

12:43, starezoo
Link Komentarze (1) »
niedziela, 17 maja 2015
351. Co to jest bongo?

Bongo
Antylopy bongo w krakowskim ogrodzie zoologicznym w sierpniu 2010 r.

Bongo - największa leśna antylopa. Zamieszkuje gęste, wilgotne lasy i stoki gór równikowej Afryki do wysokości 4000 m npm. Jest gatunkiem zagrożonym. Żywi się trawą, młodymi pędami krzewów i drzew, owocami, liśćmi i korą. Aktywna nocą. Jej głównym naturalnym wrogiem jest lampart. Na bokach ciała znajdują się białe, pionowe pasy, maskujące zwierze w leśnej gęstwinie. Żyje przeciętnie 20 lat. Rzadko prezentowana w ogrodach zoologicznych.

Tagi: bongo
15:30, starezoo , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 lutego 2015
350. Pamiątka po Rosjanach

"Metro" 16 lutego 2015:

"Jeszcze rok temu oliwskie Zoo drukowało foldery i broszury po rosyjsku, a nawet zastanawiało się nad instalacją dodatkowych tablic informacyjnych, bo 80% gości Zoo to byli Rosjanie. Teraz Rosjanie zniknęli, a foldery w ich rodzinnym języku kurzą się w magazynach."

sobota, 31 stycznia 2015
349. Pieniądze na renowację Starego Zoo

Rada Miasta uchwaliła budżet na 2015 rok uwzględniając autopoprawki prezydenta Jacka Jaśkowiaka do budżetu miasta.

Działaniami rewitalizacyjnymi objete zostanie także Stare Zoo. Na ten cel przeznaczono dodatkowe pół miliona złotych.

sobota, 24 stycznia 2015
348. Zimowe Ptakoliczenie 2015

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w skrócie OTOP organizuje "Zimowe Ptakoliczenie 2015" w którym każdy chętny może wziąć udział.

Jak się do tego zabrać?

 • W sobotę lub niedzielę (24-25 stycznia) należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę.
 • W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik do specjalnie przygotowanej karty obserwacji należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. 
 • Podczas spaceru, np. po parku, należy wybrać taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało). W sytuacji spotkania dużego stada, należy starać się je oszacować - trzeba zawsze unikać takich określeń jak "duże stado", "małe stado", "kilka ptaków", itp., ponieważ takich danych nie będziemy mogli wprowadzić do bazy i nie zostaną one uwzględnione przy podawaniu ostatecznych wyników dla całego kraju.

Wyniki obserwacji wysyłamy przez Elektroniczną Kartę Obserwacji na stronie OTOP-u.

Wszelkie dodatkowe informacje o akcji znajdują się na oficjalnej stronie Towarzystwa >> otop.org.pl <<

Tagi: otop
18:42, starezoo , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2015
347. Ostatnia taka Tatra na poznańskich torach

Poznań żegna się z tramwajami Tatra, zakupionymi w 1997 roku. 15 stycznia 2015 na trasy wyjechał ostatni pojazd, który nie został jeszcze zmodernizowany. W najbliższych dniach będzie przetransportowany do fabryki Modertrans Poznań w Biskupicach, gdzie przejdzie kompleksową przebudowę.

Pierwsza Tatra o numerze taborowym 402, wyjechała na linię "12" 27 września 1997 roku o godzinie 7:45. Niestety, po kilku kursach wagon uległ awarii. Podobny los spotkał kolejne egzemplarze. W 2011 roku rozpoczął się etap modernizacji tych kilkunastoletnich pojazdów. Oprócz wymiany aparatury elektrycznej, zmienił się również wygląd zewnętrzny wagonów.

 

źródło: "Głos Wielkopolski" Nr 12 z dn. 16.01.2015

Tagi: tramwaje
12:44, starezoo
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2015
346. Prezydent przedstawił projekt budżetu dla Zoo

Zgodnie z ustawami o finansach publicznych, prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak przedstawił projekt budżetu miasta 2015 uwzględniający wydatki na Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

Szczegóły projektu budżetu

Ogrody botaniczne i zoologiczne oraz natur. obszary i obiekty chronionej przyrody:

Ogród Botaniczny: 50 000,00

Palmiarnia Poznańska:  5 729 000,00

Zoo: 13 241 000,00  zł

źródło: bip.poznan.pl


niedziela, 04 stycznia 2015
345. Najstarsze ogrody na świecie
 • 1891: Giza Zoo, Egipt (32 ha)
 • 1904: Johannesburg Zoo, RPA (81 ha)
 • 1899: The Pretoria Zoo, RPA (85 ha)
 • 1940: Yerevan Zoo, Armenia (35 ha)
 • 1928: Baku Zoo, Azerbejdżan (4,25 ha)
 • 1906: Pekin, Chiny (89 ha)
 • 1871: The Hong Kong Zoo (5,6 ha)
 • 1888: Sofia Zoo, Bułgaria (36 ha)
 • 1889: Helsinki Zoo, Finlandia (22 ha)
 • 1860: Kolonia Zoo, Niemcy (20 ha)
 • 1861: Drezno Zoo, Niemcy (13 ha)
 • 1856: Frankfurt Zoo, Niemcy (11 ha)
 • 1865: Hanover Zoo, Niemcy (22 ha)
 • 1872: Kothen Zoo, Niemcy (4 ha)
 • 1878 Lipsk Zoo, Niemcy (26 ha)
 • 1881: Wuppertal Zoo, Niemcy (24 ha)
środa, 31 grudnia 2014
344. Sylwester 2014/2015

Do Siego Roku 2015 !!!

pełnego niezapomnianych, wyjątkowych spotkań z ludźmi i otaczającym nas światem natury

Mała uwaga:

Sztuczne ognie i petardy są postrachem dla naszych psów, kotów i innych zwierząt z którymi dzielimy życie. Dziko żyjące zwierzęta także boją się huku fajerwerków. Warto o tym pomyśleć właśnie dziś w sylwestrową noc.

Tagi: WWF
17:02, starezoo , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 grudnia 2014
343. Wania & takiny w Nowym Zoo

17 grudnia 2014 r. Nowe Zoo pożegnało jednego ze swych podopiecznych - niedźwiedzia brunatnego Wanię, mieszkającego w niedźwiedzim azylu od 29 października 2013. Dzień wcześniej z Berlina przyjechało stado kawalerów dwóch podgatunków takinów: tybetańskiego i złocistego - nowych mieszkańców ogrodu zoologicznego.


Wania (1991-2014)

Wania był niedźwiedziem po przejściach. Azyl w Nowym Zoo, sprawujący funkcje "domu spokojnej starości" dla niedźwiedzi był jego ostatnim przystankiem. Wania służył do tresowania psów szkolonych do polowań na niedźwiedzie w Rosji. W 1997 r. został skonfiskowany na granicy z Białorusią i zamieszkał w warszawskim Zoo, skąd trafił do schroniska dla psów w Korabiewicach, ostatecznie zamieszkał w Poznaniu. Niedźwiedź cierpiał na nieuleczalne zwyrodnienie aparatu ruchowego, ogromnego bólu nie udało się uśmierzyć leczeniem farmakologicznym. Wania praktycznie się nie poruszał, podjęto więc decyzję o jego eutanazji.


Takiny w Nowym Zoo

Takiny pochodzące z Himalajów określane mianem antylopy koziej. Zwierzęta pachną w charakterystyczny sposób: to połączenie zapachu końskiego oraz piżma.

W Poznaniu znajdują się 4 młode osobniki: takin tybetański o imieniu Bao Zhen (*2013) oraz trzy takiny złociste: najstarszy z grupy Kim (*2011), Zhu-Lu (*2014) i Ca-Shu (*2014).

Obecne takiny stanowią grupę kawalerów, w przyszłości planowana jest hodowla takinów złocistych w Nowym Zoo:)

czwartek, 18 grudnia 2014
342. Premiera filmu w kinach

Premiera filmu "Hiszpanka", do którego zdjęcia kręcono m.in. w poznańskim Starym Zoo, odbędzie się w kinach 23 stycznia 2015 roku.

Film określany mianem megaprodukcji, zapowiadany jest jako historia, która przekracza granice wyobraźni...

Hiszpanka = Iluzja + Prawda + Magia = Zwycięstwo?


Zwiastun filmu.

18:38, starezoo
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 grudnia 2014
341. Czarna niespodzianka


(fot. Zoo Poznań)

Jeszcze przez ok. miesiąc będzie można oglądać wyklute 28 listopada (2014) na wyspie lemurów - czarne łabędzie. Para rodzicielska, wraz z maluchami została przeniesiona do ciepłego pomieszczenia koło woliery. Resztę zimy wraz z gęsiami i kaczkami ze Starego Zoo, spędzą na zimowisku w Nowym Zoo.

niedziela, 07 grudnia 2014
340. Gratowisko w Poznaniu (część 1)

Gratowisko czyli Punkt Selektynego Zbierania Odpadów Komunalnych

Poznańskie gratowiska to miejsca, do których mieszkańcy Poznania oraz ościennych gmin mają możliwość przywieść odpady problemowe. Dzielimy je na 5 grup. Są to odpady: problemowe, niebezpieczne, wielkogabarytowe, elektroodpady oraz surowce wtórne. Do powyższych odpadów zaliczamy:

 • gruz, beton, cegły
 • opony
 • odpady ceramiczne np. umywalki, płytki
 • odzież i tekstylia
 • odpady niebezpieczne zawierające rtęć
 • resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, klei, lepików itp.
 • środki ochrony roślin, nawozy oraz opakowania po nich
 • przeterminowane lekarstwa
 • zużyte oleje jadalne oraz silnikowe, smary, zaolejone szmaty
 • baterie i akumulatory
 • świetlówki

Gratowiska:

 1. ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, Poznań
 2. ul. Wrzesińska 12, Poznań
 3. ul. Meteorytowa 1, Suchy Las (teren składowiska odpadów)
Tagi: odpady
19:42, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 grudnia 2014
339. WWF: tygrys
Tagi: WWF
22:51, starezoo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 listopada 2014
338. Sulisławice (Kalisz)

Sulisławice - sołectwo Kalisza w południowej części miasta. Dawna wieś, włączona w granice administracyjne miasta w 2000 roku (od gminy Nowe Skalmierzyce).

W planie zagospodarowania przestrzennego na lata 2006-2009, sołectwo wytypowano pod zabudowę domów jednorodzinnych.

W Sulisławicach znajduje się podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dwór w Sulisławicach

Historia

Dwór szlachecki wznieśli w 2 połowie XVIII wieku właściciele Sulisławic Węgierscy. W XIX i XX wieku został przebudowany przez Biernackich herbu Poraj.

Opis budowli

Parterowy, murowany dwór z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim mansardowym dachem, otoczony ok. 3 ha parkiem z dwoma stawami ze starym drzewostanem m.in. platanami i lipami. 

Dwór obecnie w remoncie. 

Komunikacja

Do Sulisławic można dojechać autobusami linii 3C oraz 7 Kaliskich Linii Autobusowych.

 

Bibliografia

 • Ziemia Kaliska, nr wyd. 39 z dn. 26 września 2014.
piątek, 28 listopada 2014
337. Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Tereny przyrodnicze Wielkopolski...

Puszcza Zielonka - park krajobrazowy w woj. wielkopolskim, położony na północny-wschód od Poznania. 

Powstał w 1993 roku. Składa się z pięciu rezerwatów. Jest największym kompleksem leśnym w okolicach aglomeracji poznańskiej. Od 2005 roku na terenie puszczy, systematycznie rozwijana jest infrastruktura turystyczna, zwłaszcza rozwinięta turystyka rowerowa (ponad 500 km oznakowanych szlaków). Upowszechnia się także turystykę pieszą, dla której stworzono cztery ścieżki dydaktyczne m.in. "Dziewicza Góra" i "Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka".

Ciekawostką jest, że najliczniej odwiedzany jest rezerwat leżący poza obszarem Parku Krajobrazowego "Śnieżycowy Jar", na której występuje śnieżyca wiosenna.

www.puszcza-zielonka.pl

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18