Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
Blog > Komentarze do wpisu
224. Kolejny cenny przychówek w krakowskim Zoo

O sukcesie hodowlanym z krakowskiego ogrodu zoologicznego, informował m. in. wczorajszy "Głos Wielkopolski".

Młody kondor wielki (foto: Zoo Kraków).

W krakowskim Zoo - 17 czerwca 2013 r., wykluł się młody kondor wielki (samiec), można go już zobaczyć na wybiegu. Przyjście na świat w niewoli tego ptaka i odchowywanie go przez rodziców w warunkach ogrodu zoologicznego to - według ornitologów i hodowców wielka rzadkość.

Krakowskie pisklę jest drugim, które w ostatnich 12 miesiącach wykluło się w europejskim ogrodzie zoologicznym. Kondory rzadko decydują się na potomstwo w warunkach niewoli. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Kondory w Zoo Kraków

Hodowla kondorów w Krakowie ma długoletnią tradycję. Kondory wielkie eksponowane są od 1979 roku, kiedy to przybył dorosły samiec wykluty na wolności w Argentynie. W 1983 r. dołączyła do niego samica. Jaja od tej pary, były sztucznie inkubowane. W 1992 roku wykluła się samica, której nadano imię Księżniczka. Została sztucznie odhodowana przez ludzi. Kolejne samice pojawiły się w latach 1993, 1995 i 1998.


Księżniczka - samica kondora wielkiego (fot. Zoo Kraków).

W lutym 2013 para kondorów wielkich, Księżniczka i jej partner około 60-letni samiec zaczęli przejawiać zachowania godowe. Samica zniosła jajo 15 kwietnia. Rodzice wysiadywali je przez 2 miesiące, przy czym samiec był bardziej zaangażowany w proces inkubacji. Młody samiec wykluł się 17 czerwca. Rodzice karmią je lekko nadtrawionym pokarmem, podają też rozerwane części pożywienia. W wieku 2 miesięcy młody kondor ważył 5 kg.

Materiał źródłowy:
Ogród Zoologiczny w Krakowie - "Mały kondor wielki".
"Głos Wielkopolski" Nr 196 z dnia 23.08.2013 r.

sobota, 24 sierpnia 2013, starezoo

Polecane wpisy