Głównie o poznańskim Zwierzyńcu z końca XIX w. Dużo o przyrodzie. Trochę o Poznaniu, nieco o rejonie kaliskim.
Blog > Komentarze do wpisu
9. Waran z Komodo

Waran z Komodo
Waran z Komodo w Starym ZOO, jeszcze przed przeprowadzką.

Dwie młode samiczki o imionach Rinca i Flores (imiona pochodzą od nazw indonezyjskich wysp, gdzie warany występują w naturze), przybyły z Ogrodu Zoologicznego w Grand Canaria 15 listopada 2005 roku. Trzecia z wysp, którą zamieszkują te niezwykłe gady to właśnie Komodo. Jeszcze w XIX wieku uważane były za smoki - z racji swych olbrzymich rozmiarów i długiego rozwidlonego języka.
Dopiero na początku XX wieku odkryto, że są to największe żyjące na świecie jaszczurki.
Do dziś w języku angielskim ich prawidłowa nazwa to smoki z Komodo (Komodo dragon).
Dorosłe osobniki potrafią zabić zwierzę wielkości jelenia czy bawoła wodnego. W ślinie waranów z Komodo znajdują się śmiertelne dla innych zwierząt bakterie. Po ugryzieniu np. jelenia bakterie przedostają się do krwi i powodują jego śmierć. Jeśli nie uda się waranom od razu schwytać zdobyczy, zlokalizują ją łatwo dzięki doskonałemu węchowi.
Dorosłe samce dorastają do 3 m długości i ok. 90 kg wagi, samice są nieco mniejsze.
Młodsze osobniki są zwinne i potrafią wchodzić na drzewa, co nierzadko ratuje im życie - wśród dorosłych waranów występują przypadki kanibalizmu. Starsze osobniki potrafią obyć się bez jedzenia przez wiele miesięcy.

Warany z Komodo należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, ponieważ ludzie niszczą ich naturalne środowisko. W 1980 roku w celu ochrony waranów ustanowiono Narodowy Park Komodo obejmuje on swym zasięgiem 171 ha.

W Starym ZOO w 2011 roku zostanie oddany do użytku nowy pawilon zwierząt zmiennocieplnych, w którym zamieszkają warany.

sobota, 02 kwietnia 2011, starezoo

Polecane wpisy